Menu

 

Newsy (Home)
Archiwum newsów
Baza danych
Download
Przepisy gry
Linki

Bannery

Księga gości

Forum

Test


Statystyki

 

Polska (PZPN)

Orange Ekstraklasa
2 liga

 

Europa (UEFA)
Liga Mistrzów
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Europy u-21

Mistrzostwa Europy u-19
 

Świat (FIFA)
Mistrzostwa Świata
Mistrzostwa Świata u-20
Puchar Konfederacji
Klubowe Mistrzosta Świata

Igrzyska Olimpijskie


Władze

 

PZPN (Polska)

FIFA (Świat)

UEFA (Europa)

Conmebol (Ameryka pd.)

Concacaf (Ameryka pn.)

AFC (Azja)

CAF (Afryka)

Oceania

 
Statystyki strony

 

Stronę odwiedzilo:

  Komponenty WWW

osób

 

Jest godzina:

  Komponenty WWW

dnia

  Komponenty WWW

 

Statystyki strony

 

Ocena

Jak oceniasz moją stronę:

aktualna ocena: Komponenty WWW
 
 
   Przepisy gry w piłkę nożną

 

Gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie karane są następująco:

- rzut wolny bezpośredni jest przyznany drużynie przeciwnej- jeżeli zawodnik popełnia jedno z następujących sześciu przewinień w sposób uznany przez sędziego za nierozważny, lekkomyślny lub przy użyciu nieproporcjonalnej siły: kopie lub usiłuje kopnąć przeciwniku, podstawia mogę przeciwnikowi, przez co dochodzi do kontaktu ciał zawodników, potyka przeciwnika, skacze na przeciwnika atakuje przeciwnika,uderza lub usiłuje uderzyć przeciwniku, popycha przeciwnika
 

- rzut wolny bezpośredni jest również przyznany drużynie przeciwnej, jeżeli zawodnik popełnia jedno z następujących czterech przewinień: atakuje przeciwnika, nogami chcąc wejść w posiadanie piłki wchodząc w kontakt z przeciwnikiem przed dotknięciem piłki, trzyma przeciwnika, pluje na przeciwnika rozmyślnie dotyka piłkę ręką (oprócz bramkarza we własnym polu karnym). Rzut wolny bezpośredni wykonuje się z miejsca przewinienia .
 

- rzut karny zarządza się jeżeli jedno z powyższych dziesięciu przewinień zostało popełnione przez zawodnika w jego własnym polu karnym, bez względu na położenie piłki, zakładając, że w momencie dokonania przewinienia była w grze.
 

- rzut wolny pośredni przyznawany jest drużynie przeciwnej, jeżeli bramkarz, we własnym polu karnym, popełnia jedno z następujących pięciu przewinień: przez czas dłuższy 6 sekund kontroluje piłkę w swoich rękach zanim pozbędzie się jej, dotyku ręką piłki po raz drugi po tym, jak wypuścił ją z rąk i nie została ona dotknięta przez innego zawodniku, dotyka ręką piłki po rozmyślnym kopnięciu jej da niego przez współpartnera, dotyka piłki ręką po otrzymaniu jej bezpośrednio z wrzutu od współpartnera, gra na czas

- rzut wolny pośredni jest również przyznany drużynie przeciwnej, jeżeli zawodnik, zdaniem sędziego: gra w sposób niebezpieczny, przeszkadza w poruszaniu się przeciwnikowi, przeszkadza bramkarzowi w zwolnieniu piłki z rąk, popełnia jakiekolwiek przewinienie nie wymienione wcześniej w Artykule l2, dla którego sędzia przerwał grę w celu udzieleniu winnemu zawodnikowi napomnienia (żółta kartka) lub wykluczenia z gry (czerwona kurtka.) Rzut wolny pośredni wykonuje się z miejsca przewinienia.

Zawodnik musi być napomniany i zobaczyć żółtą kartkę, jeżeli popełnia jakiekolwiek z siedmiu następujących przewinień:

1. jest winny niesportowego zachowania,

2. słownie lub czynnie okazuje niezadowolenie,

3. uporczywie narusza przepisy gry,

4. opóźnia wznowienie gry,

5. nie zachowuje wymaganej odległości od piłki podczas wykonywania rzutu z rogu lub rzutu wolnego,

6. wchodzi lub powraca na pole gry bez zgody sędziego,

7. rozmyślnie opuszcza pole gry bez zgody sędziego.

Zawodnik musi być wykluczony z gry i zobaczyć czerwoną kartkę, jeżeli popełnia jakiekolwiek z siedmiu następujących przewinień: 1. popełnia rażący, brutalny faul, 2. zachowuje się agresywnie 3. pluje na przeciwnika lub inną osobę, 4. pozbawia drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy zdobycia bramki, zagrywając piłkę ręką (nie dotyczy bramkarza we własnym polu karnym) 5. pozbawia realnej szansy zdobycia bramki przeciwnika poruszającego się w kierunku bramki tego zawodnika, popełniając przewinienie karane rzutem wolnym lub rzutem karnym, 6. używa ordynarnego, obelżywego, obraźliwego języka i/lub gestów 7. otrzymuje drugie napomnienie (żółta kartka) w tych samych zawodach.

POSTANOWIENIA PZPN

1. Określenie przewinienie odnosi się do na- na, sędzia zarządza rzut wolny bezpośredni naruszeń przepisów gry Artykułu 12.

2. Przewinienia zawodników dzieli się na dwie grupy przewinień: gra niedozwolona i niewłaściwe zachowanie.

3. Gra niedozwolona jest czynem popełnionym przez zawodnika: w czasie, gdy piłka jest w grze, przeciwko przeciwnikowi, na polu gry. Jedynym wyjątkiem jest rozmyślne dotknięcie piłki ręką, które nie jest popełnione przeciwko konkretnemu przeciwnikowi, ale przeciwko drużynie przeciwnej.

4. Jeżeli jakikolwiek z trzech powyższych wymogów nie jest spełniony, to czyn (akcja) nie jest faulem, jakkolwiek wciąż może być niewłaściwym postępowaniem.

5. Przepisy gry nie rozpatrują gry niedozwolonej w kategoriach rozmyślności czynu zawodnika.

Sędzia podejmuje decyzję w oparciu o to, co widzi, że zawodnik robi, nie zaś w oparciu o przypuszczalne jego zamiary. Sędzia ocenia skutek, a nie przyczynę.

6. Lekkomyślność oznacza niewykazanie należytej ostrożności w sposobie zagrywania, postępowania w grze.

7. Nierozważność to pochopność w działaniu zawodnika, który nie przewiduje, że jego działanie spowoduje faul.

8. Użycie nieproporcjonalnej siły oznacza, że zawodnik przekroczył użycie siły potrzebnej do wykonania prawidłowego zagrania piłki powodując, że przeciwnik znalazł się w niebezpieczeństwie.

9. Jeżeli faul został popełniony nierozważnie, wyraźnie poza normami gry fair, to sędzia zarządzi rzut wolny bezpośredni i napomni zawodnika za niesportowe zachowanie,pokazując mu żółtą kartkę.

10. Popełnienie faulu z użyciem nadmiernej siły, rażąco poza granicami normalnej gry, zobowiązuje sędziego do wykluczenia zawodnika z gry poprzez pokazanie mu czerwonej kartki i zarządzenie rzutu wolnego bezpośredniego dla drużyny przeciwnej.

11. W rozumieniu przepisów gry pojęcie: ręka oznacza całą długość ramienia od palców do końca ramienia przed barkiem,w zasięgu gry i równoważne mu odległość zagrywania oznacza odległość zawodnika od piłki nie większą niż dwa metry, zagranie piłki barkiem nie może być uznane za grę ręką.

12. Każdy atak (na przeciwnika lub na piłkę), wykonany lekkomyślnie, nierozważnie lub przy użyciu nieproporcjonalnej siły, który w efekcie trafia w przeciwnika, nawet jeżeli wcześniej została zagrana piłka, stanowi naruszenie przepisów gry.

13. Na polu bramkowym można atakować bramkarza jedynie, kiedy trzyma piłkę w rękach i ma kontakt z ziemią. Poza polem bramkowym wolno go atakować jak każdego innego zawodnika.

14. Atakowanie bramkarza na jego polu bramkowym, kiedy piąstkuje, chwyta lub wykopuje piłkę podlega karze rzutu wolnego pośredniego. Przypadkowe zetknięcie się ciał atakującego piłkę zawodnika i bramkarza nie stanowi naruszenia przepisów gry.

15. Atak ślizgiem jest dozwolonym sposobem walki o piłkę, o ile wślizgująca noga (but) zawodnika atakującego w momencie ataku na piłkę dotyka ziemi i trafia bezpośrednio w piłkę.

16. Atakujący zawodnik, którego wślizgująca noga trafia bezpośrednio w piłkę, zaś druga noga trafia w przeciwnika lub, gdy wślizgująca noga zamiast w piłkę trafia w przeciwnika popełnia przewinienie karane rzutem wolnym bezpośrednim, który wykona zawodnik drużyny przeciwnej z miejsca przewinienia.

17 Uderzenie może zawierać użycie, jakiegokolwiek przedmiotu (włączając piłkę) jak również i część ciała, na przykład dłoń, ramię, głowę.

18. Przez grę brutalną rozumie się każdy rozmyślny i gwałtowny atak skierowany na zawodnika drużyny przeciwnej, którego celem nie jest piłka, lecz wyłącznie działanie na szkodę przeciwnik w celu jego unieszkodliwienia. Zawodnik, który dopuszcza się takiego przewinienia musi być wykluczony z gry (czerwona kartka).

19. Za rozmyślne kopnięcie lub uderzenie przeciwnika zawodnik musi być wykluczony z gry (czerwona kartka).

20. Rozmyślne usiłowanie uderzenia lub kopnięcia przeciwnika podlega takiej samej karze jak czyn taktycznie dokonany

21. Określenie usiłowanie uderzenia lub usiłowanie kopnięcia należy rozumieć w ten sposób, że zawodnik nie uderzył (kopnął) przeciwnika tylko dlatego, że przeciwnik uchylił się przed ciosem ręką lub kopnięciem przez niego nogą.

22. Atak na nogi z tyłu, który naraża na nie bezpieczeństwo przeciwnika, musi być traktowany jako gra brutalna.

23. Bramkarz, który trzymaną w rękach piłką uderzy gwałtownie przeciwnika lub rzuci mu ją w twarz, zostanie wykluczony z gry, a drużynie przeciwnej zostanie przyznany rzut karny lub rzut wolny bezpośredni w zależności od miejsca dokonania tego czynu. W tych przypadkach decyduje miejsce kontaktu z piłką, a nie miejsce, w którym znajdował się bramkarz. Jeżeli zdarzenie będzie miało miejsce poza linią bramkową wznowienie gry nastąpi rzutem z rogu.

24. Zawodnik musi być przez sędziego wykluczony z gry (czerwona kartka) także wtedy, gdy: ˇ rozmyślnie kopie lub usiłuje kopnąć współpartnera, rozmyślnie uderza lub usiłuje uderzyć współpartnera, samowolnie, bez decyzji sędziego, zejdzie z pola gry, demonstrując tym swoje niezadowolenie z decyzji sędziego, gwałtownie protestuje przeciwko decyzji sędziego, względnie sygnalizacji sędziego asystenta używając przy tym wulgarnych lub obelżywych słów, opluje jakąkolwiek część ciała lub ubioru sędziego, sędziego asystenta, popełni innego rodzaju czyn kwalifikujący się i uznany przez sędziego za wybitnie niesportowy grubiański w stosunku do sędziów i innych osób,

25. Określając realność zdobycia bramki sędzia powinien kierować się następującymi kryteriami: czy napastnik biegnie bezpośrednio w kierunku bramki przeciwnika ( a nie w kierunku linii bramkowej lub rogu pola gry), jakie pozycje zajmują obrońcy w momencie popełnienia przewinienia, w jakimi miejscu popełniono przewinienie - im dalej od bramki tym

26.Jeżeli zaistniał fakt pozbawienia drużyny bramki lub realnej szansy zdobycia bramki bez względu na to czy przewinienie miało miejsce na czy poza polem karnym - winny zawodnik musi być wykluczony z gry zobaczyć czerwona kartkę.

27.Zawodnik, który usiłuje w sposób niedozwolony pozbawić drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy zdobycia bramki, lecz jego działanie nie przynosi zamierzonego efektu, ponieważ piłka po jego interwencji (np. ręką) wpada bezpośrednio do bramki zostanie ukarany napomnieniem ~ zobaczy żółtą kartkę.

28. Jeżeli w okolicznościach opisanych wyżej interwencja ręką była skuteczna tzn. piłka pozostała w grze, ale po następnym zagraniu bramka została zdobyta, to zawodnik zagrywający ręką musi zostać wykluczony z gry (czerwona kartka), ponieważ w momencie przewinienia pozbawił on drużynę przeciwną realnej szansy zdobycia bramki.

29. Kontakt ręki zawodnika z piłką, który nastąpił na skutek świadomego działania tego zawodnika uznaje się za rozmyślne dotknięcie piłki ręką. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy ręka ściśle przylega do tułowia zawodnika, lecz nastąpił rozmyślny ruch całego tułowia w kierunku piłki w celu jej zatrzymania lub zmiany kierunku jej lotu.

30. Nieumyślne zetknięcie się piłki z ręką zawodnika względnie jego ręki z piłką bez świadomego i celowego ruchu ręki - nie podlega karze.

31. Rozmyślne dotknięcie piłki ręką we własnym polu karnym przez zawodnika znajdującego się na zewnątrz pola karnego podlega karze rzutu karnego (nie dotyczy bramkarza we własnym polu karnym). Dotknięcie piłki ręką poza własnym polem karnym przez zawodnika znajdującego się wewnątrz pola karnego podlega karze rzutu wolnego bezpośredniego. Miejscem przewinienia jest miejsce kontaktu ręki z piłką, nie zaś miejsce, w którym znajdował się zawodnik w chwili popełnienia przewinienia.

32. Rozmyślne zagranie piłki ręką celem przerwania akcji zaczepnej w sytuacji korzystnej dla przeciwnika, należy oceniać jako niesportowe zachowanie i karać napomnieniem żółtą kartką, niezależnie od kary zespołowej i tego, gdzie miało to miejsce.

33. Identycznie należy oceniać i karać różnego rodzaju akcje ratunkowe jak zatrzymywanie przeciwnika rękami, podstawienie nogi itp.

34. Gra niebezpieczna to taki sposób walki zawodnika o piłkę, kiedy jego uwaga skierowana jest na piłkę i w celu jej zagrania, ale sposób gry zagraża bezpieczeństwu przeciwnika lub zagrywającego. Charakterystyczną cechą gry niebezpiecznej jest brak kontaktu ciała przeciwników. Za grę niebezpieczną sędzia dyktuje rzut wolny pośredni.

35. Zawodnik w sposób niebezpieczny atakuje piłkę przy znajdującym się w zasięgu gry przeciwniku, który ma realną możliwość zagrania (i chce zagrać) piłką:

- podnosi nogę ponad biodro przeciwnika,
- pochyla głowę poniżej biodra przeciwnika,
- wystawia nogę lub kolano w kierunku przeciwnika, uniemożliwiając mu w ten sposób dostęp do piłki ˇ wykonuje nożyce powyżej biodra przeciwnika,
- atakuje piłkę nogą wyprostowaną do przodu. Takie zagranie piłki jest grą niebezpieczną.

36. Zawodnik gra również niebezpiecznie, gdy:

- wybija lub usiłuje wybić piłkę nogą z rąk bramkarza,
- trzymaną, przez bramkarza przy piersi piłkę usiłuje wybić głową,
- wystawioną nogą utrudnia bramkarzowi wykopywanie piłki,
- przetrzymuje piłkę między nogami utrudniając przeciwnikowi jej zagranie.

37. Zawodnik, który po podaniu piłki współpartnerowi zatrzymuje się lub cofa, będąc zwrócony twarzą do swego współpartnera, w konsekwencji czego:

- zagradza drogę zdążającemu do piłki przeciwnikowi
- ułatwia współpartnerowi swobodniejsze przejęcie i zagranie piłki
- popełnia przewinienie karane rzutem wolnym pośrednim, który wykona
- zawodnik drużyny przeciwnej z miejsca przewinienia.

38. Zawodnik, który przypadkowo znalazł się na drodze przeciwnika zdążającego do piłki nie popełnia przewinienia.

39 . Zawodnik, który rozkładając ramiona, względnie balansując ciałem z jednej strony na drugą lub poruszaniem ramionami w dół i w górę zmusza przeciwnika do zmiany kierunku biegu i nie dochodzi przy tym do kontaktu ciał zawodników - popełnia przewinienie karane rzutem wolnym pośrednim, natomiast w przypadku kontaktu ciał - dyktuje rzut wolny bezpośredni.

40. Przebieganie przed bramkarzem, aby przeszkodzić mu w udostępnieniu piłki do gry, zwolnieniu piłki z rąk- karane jest rzutem wolnym pośrednim_

41. Przekroczenie przepisów gry ma miejsce również wtedy, gdy zawodnik atakujący podskakuje przed bramkarzem podczas wykonywania rzutu z rogu, aby utrudnić, przeszkodzić mu w interwencji.

42. Bramkarz jest uważany za kontrolującego piłkę rękami również, jeżeli odbija ją od podłoża lub podrzuca w powietrze. Posiadanie kontroli nad piłką zostaje utracone, jeśli bramkarz rzucając piłkę w powietrze, pozwala jej uderzyć o podłoże.

43. Do czasu, w którym bramkarz kontroluje piłkę w rękach, sędzia nie dolicza czasu, w jakim bramkarz osiąga kontrolę nad piłką, kiedy jego poruszanie się w celu przechwycenia jej rękami jest rezultatem naturalnego rozpędu przy opanowywaniu piłki.

44. Bramkarz może chwycić piłkę w ręce podaną przez własnego zawodnika w sytuacjach, gdy: piłka została zagrana przez zawodnika głową, piersią, kolanem, udem lub inną częścią ciała od kolan wzwyż, z wyjątkiem rąk - uwzględniając przy tym warunki podane w

45. Bramkarz narusza przepisy gry również, jeżeli piłkę zagraną do niego nogą przez współpartnera dotyka ręką po początkowym dotknięciu jej inną częścią ciała.

46. Zagranie piłki nogą do współpartnera w taki sposób, aby mógł on następnie zagrać do bramkarza tak, aby bramkarz zagrał ją ręką, nie stanowi naruszenia przepisów gry.

47. Bramkarz, który rozmyślnie leży na piłce dłużej niż jest to konieczne marnuje czas gry. Nie dotyczy to sytuacji, w których przeciwnicy utrudniają leżącemu z piłką bramkarzowi powstanie i zwolnienie piłki z rąk.

48. Bramkarz, który utrzymuje kontrolę ręką nad piłką dłużej niż 5 - 6 sekund, zostanie ostrzeżony przez sędziego za marnowanie czasu gry, a drużynie przeciwnej zostanie przyznany rzut wolny pośredni.

49. Zawodnik zachowuje się niesportowo, jeżeli swoim postępowaniem na polu gry notorycznie narusza przepisy gry, podważa autorytet i godność sędziów, obraża zawodników drużyny przeciwnej i własnej, zachowuje się prowokacyjnie w stosunku do publiczności oraz działaczy powodując tym rozdrażnienie i utrudnienie prawidłowego przebiegu gry.

50. Za niesportowe zachowanie w czasie zawodów zawodnik musi być ukarany przez sędziego napomnieniem (żółta kartka).

51. Za niesportowe zachowanie należy między innymi uznać: wszelkie próby oszukania sędziów, zdobycie bramki ręką na drużynie przeciwnej, aktorstwo i symulowanie kontuzji, a także wyolbrzymianie jej skutków w celu wprowadzenia w błąd sędziego, zamianę funkcji bramkarza z zawodnikiem z pola bez zgody sędziego, odmowę wykonania wznowienia gry, odmowę obrony bramki przy rzucie karnym, gra na czas, powtórne rozmyślne wykonanie wznowienia gry w sposób nieprawidłowy, spożywanie płynów w czasie gry, rzucenie jakiegokolwiek przedmiotu w kierunku piłki, wsparcie się na współpartnerze dla odbicia piłki głową, rozmyślne uszkodzenie piłki, bramki lub chorągiewki, używanie przez zawodników wulgarnych słów, które nie są skierowane do konkretnej osoby, tylko stanowią przerywniki w wypowiedzi, słowne lub czynne demonstrowanie niezadowolenia z rozstrzygnięć sędziego, usiłowanie wprowadzenia w błąd sędziego lub sędziego asystenta oraz oszukanie przeciwników poprzez zdobycie bramki ręką, rozmyślne przekroczenie linii bocznej lub bramkowej w celu wprowadzenia w błąd sędziego przy ocenie spalonego, odkopywanie piłki lub odnoszenie jej w rękach od miejsca przewinienia po podyktowaniu przez sędziego rzutu wolnego dla drużyny przeciwnej, zagrywanie piłki po sygnale gwizdkiem sędziego przerywającym grę, powstrzymanie się od zamiaru kopnięcia lub uderzenia przeciwnika lub współpartnera, zdejmowanie koszulki i wymachiwanie nią a także wspinanie się na ogrodzenie, po zdobyciu bramki, opuszczenie przez zawodnika pola gry oraz bieganie wokół niego jako formy okazania radości po zdobyciu bramki - jeśli mimo wezwania sędziego, natychmiast nie powróci na pole gry.

52. Jeżeli zawodnik wejdzie lub powróci na pole gry w celu włączenia się lub ponownego dołączenia się do swojej drużyny po rozpoczęciu gry lub opuści je podczas gry (z wyjątkiem przypadkowego opuszczenia pola gry) nie uzyskawszy na to uprzedniej zgody sędziego, musi być napomniany zobaczy żółtą kartkę.

54. Sędzia udziela zawodnikom kar indywidualnych:

- napomnienia-żółta kartka,
- wykluczenia z gry - czerwona kartka,

55. Jeżeli sędzia ma udzielić zawodnikowi kary indywidualnej, winien wezwać go do siebie, zapisać imię, nazwisko, numer karanego zawodnika oraz rodzaj przewinienia i okazać mu właściwy kolor kartki w wyprostowanej i uniesionej do góry ręce.

56. Z postępowania sędziego musi jednoznacznie wynikać, który zawodnik został ukarany. Sędzia może wskazać drugą ręką na osobę ukaranego zawodnika jednoznacznie go ustalając. W przypadku, gdy znajduje się on w grupie zawodników, sędzia winien odejść kilka kroków od tej grupy, wezwać zawodnika i dopiero wtedy pokazać mu kartkę żółtą lub czerwoną w zależności od rodzaju przewinienia.

57. Treść i duch Artykułu 12 nie zobowiązuje sędziego do natychmiastowego przerwania gry celem zastosowania sankcji karnych. Może on zastosować korzyść, a karę indywidualną udzielić w czasie najbliższej przerwy w grze.

58. Zawodnik, który został wykluczony z gry (czerwona kartka) musi bezzwłocznie opuścić pole gry. W przypadku, gdy zawodnik ten ociąga się lub odmawia opuszczenia pola gry, to sędzia informuje kapitana jego drużyny, że zawody zostaną zakończone przed upływem ustalonego czasu gry, jeżeli zawodnik ten w ciągu dwóch minut nie opuści pola gry. Wykluczony zawodnik nie może zajmować miejsca na ławce dla zawodników rezerwowych, niezależnie od ubioru w jakim znajduje się.

59. Jeżeli sędzia ma udzielić zawodnikowi napomnienia (żółta kartka), lecz zanim zdąży to uczynić, zawodnik ten popełnia następne wykroczenie karane indywidualnie napomnieniem (żółta kartka), to zawodnik ten zostanie wykluczony z gry - zobaczy czerwoną kartkę, ale przedtem trzeba mu pokazać żółtą kartkę.

60. Jeżeli zawodnik już wcześniej ukarany napomnieniem (żółta kartka) ma zostać wykluczony z gry (czerwona kartka), to sędzia musi pokazać mu najpierw żółtą kartkę bezpośrednio po tym czerwoną kartkę tak, aby było oczywiste, że zawodnik został wykluczony za drugie przewinienie podlegające napomnieniu (żółta kartka), a nie za przewinienie karane natychmiastowym wykluczeniem z gry (czerwona kartka).

61. Jeżeli sędzia przerwał grę i przystąpił do czynności związanych z ukaraniem indywidualnym zawodnika, to grę można wznowić po zakończeniu tych czynności.

62. Jeżeli sędzia zakończył sygnałem gwizdka zawody, a po tym fakcie zawodnik dopuścił się naruszenia przepisów gry podlegających karze napomnienia (żółta kartka) lub wykluczenia (czerwona kartka), to kartki zawodnikowi nie pokazuje, tylko informuje zawodnika i kapitana jego drużyny o nałożonej karze. Natomiast, jeżeli przewinienie ma miejsce na polu gry lub w części obiektu widocznej dla kibiców po zakończeniu gwizdkiem pierwszej połowy zawodów (jednej z części zawodów), to sędzia powinien pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę.


 

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!

Stronę wykonał i aktualizuje DZULS