Menu

 

Newsy (Home)
Archiwum newsów
Baza danych
Download
Przepisy gry
Linki

Bannery

Księga gości

Forum

Test


Statystyki

 

Polska (PZPN)

Orange Ekstraklasa
2 liga

 

Europa (UEFA)
Liga Mistrzów
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Europy u-21

Mistrzostwa Europy u-19
 

Świat (FIFA)
Mistrzostwa Świata
Mistrzostwa Świata u-20
Puchar Konfederacji
Klubowe Mistrzosta Świata

Igrzyska Olimpijskie


Władze

 

PZPN (Polska)

FIFA (Świat)

UEFA (Europa)

Conmebol (Ameryka pd.)

Concacaf (Ameryka pn.)

AFC (Azja)

CAF (Afryka)

Oceania

 
Statystyki strony

 

Stronę odwiedzilo:

  Komponenty WWW

osób

 

Jest godzina:

  Komponenty WWW

dnia

  Komponenty WWW

 

Statystyki strony

 

Ocena

Jak oceniasz moją stronę:

aktualna ocena: Komponenty WWW
 
 
   Przepisy gry w piłkę nożną

1. Rzut karny zarządza się przeciwko drużynie, której zawodnik we własnym polu karnym i w czasie gdy piłka jest w grze, popełnia jedno z dziesięciu przewinień, dla których zarządza się rzut wolny bezpośredni.

2. Z rzutu karnego bramka może być zdobyta bezpośrednio.

3. Dla wykonania rzutu karnego zarządzonego na końcu każdej części zawodów lub części dogrywki należy przedłużyć czas gry tej części o czas niezbędny dla rozstrzygnięcia rzutu.

4. Piłka - zostaje umieszczona na punkcie karnym, zawodnik wykonujący rzutu karny jest właściwie zidentyfikowany, bramkarz pozostaje na własnej linii bramkowej pomiędzy słupkami, zwrócony twarzą do wykonawcy rzutu, do czasu kopnięcia piłki.

5. Zawodnicy inni niż wykonawca rzutu zajmują miejsca; na polu gry, na zewnątrz pola karnego, za punktem karnym, w odległości co najmniej 9,15 m od punktu karnego.

6. Wykonanie: wykonawca rzutu karnego kopie piłkę do przodu, wykonawca nie dotyka piłki po raz drugi, zanim nie została dotknięta przez innego zawodnika, piłka została wprowadzona do gry gdy została kopnięta i poruszyła się do przodu.

7. Jeżeli sędzia daje sygnał na wykonanie rzutu karnego i zanim piłka jest w grze, ma miejsce jedna z następujących sytuacji:

- zawodnik wykonujący rzut karny narusza przepisy artykułu 14:
- sędzia pozwala na wykonanie rzutu, jeżeli piłka wpadnie do bramki rzut powtarza się, jeżeli piłka nie wpadnie do bramki, rzutu nie powtarza się.
- bramkarz narusza przepisy gry:
- sędzia pozwala na wykonanie rzutu, jeżeli piłka wpadnie do bramki, bramkę uznaje się, jeżeli piłka nie wpadnie do bramki rzut powtarza się.
- współpartner wykonawcy rzutu wchodzi na pole karne, zbliża się na odległość mniejszą niż 9,15 m od punktu karnego lub nie znajduje się w odległości większej niż 11 m od linii bramkowej
- sędzia pozwala na wykonanie rzutu, jeżeli piłka wpada do bramki, bramkę uznaje się, jeżeli piłka nie wpada do bramki rzut powtarza się.
- zawodnicy obu drużyn naruszają przepisy gry; rzut powtarza się.

8. Jeżeli po wykonaniu rzutu karnego:-

- wykonawca rzutu dotyka piłkę po raz drugi, (ale nie ręką), zanim została dotknięta przez innego zawodnika - zarządza się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej; rzut wykonuje się z miejsca popełnienia przewinienia

- wykonawca rzutu rozmyślnie dotyka piłkę ręką, zanim została dotknięta przez innego zawodnika - zarządza się rzut wolny bezpośredni dla drużyny przeciwnej; rzut wykonuje się z miejsca popełnienia przewinienia

- piłka została dotknięta przez działania z zewnątrz, kiedy poruszała się do przodu, rzut powtarza się.

Piłka po odbiciu się w pole gry od bramkarza, poprzeczki lub słupków bramkowych została dotknięta przez działanie z zewnątrz: sędzia przerywa grę, gra jest wznowiona rzutem sędziowskim, w miejscu dotknięcia piłki przez działanie z zewnątrz.

POSTANOWIENIA PZPN

1. Kapitan drużyny, której przyznano wykonanie rzutu karnego zobowiązany jest przed jego wykonaniem poinformować sędziego, który z zawodników wykona rzut karny. Zawodnik ten ma zwrócić na siebie uwagę tak, aby sędzia i bramkarz wiedzieli, kto jest wykonawcą.

2. Jeżeli wykonawca rzutu karnego nie zagra piłki do przodu lub wykona rzut karny przed sygnałem gwizdka sędziego, to za pierwszym razem sędzia zwróci mu uwagę, za drugim, udzieli napomnienia (żółta kartka) a za trzecim - wykluczy z gry (czerwona kartka) i poleci wykonanie rzutu innemu zawodnikowi wyznaczonemu przez kapitana drużyny.

3. Wykonanie rzutu karnego przez dwóch zawodników tej samej drużyny jest dozwolone o ile sposób tego wykonania nie koliduje z zasadami określonymi w niniejszym artykule.

4. Wykonawca rzutu karnego musi wykonać go w sposób ciągły. Niedozwolone jest, aby tuż przed piłką zatrzymał się, zamierzając wprowadzić w błąd bramkarza.

5. Sędzia nie może dać sygnału gwizdkiem na wykonanie rzutu karnego, dopóki na linii bramkowej - między słupkami bramkowymi - nie znajduje się bramkarz. Wykonanie rzutu karnego do pustej bramki jest niedozwolone.

6. Bramkarz może poruszać się na linii bramkowej, ale nie może opuszczać jej do czasu zagrania piłki.

7. Dla obrony rzutu karnego bramkarz może zamienić się funkcją z zawodnikiem z pola gry. Jeżeli po wykonaniu rzutu karnego gra nie będzie kontynuowana, to zawodnicy ci nie muszą zmieniać swoich ubiorów.

8.. Bramkarz, który odmawia obrony rzutu karnego zachowuje się niesportowo i zostanie ukarany napomnieniem (żółtą kartką), a w przypadku ponownej odmowy -wykluczeniem z gry (czerwoną kartką). Jeżeli następny zawodnik wyznaczony przez kapitana drużyny odmawia obrony rzutu karnego, to sędzia zakończy zawody.

11. Jeżeli sędzia da mimowolny sygnał gwizdkiem zanim znane jest rozstrzygnięcie rzutu karnego - rzut karny musi być powtórzony.

12. Jeżeli piłka po prawidłowo wykonanym rzucie karnym pęknie zanim znane jest rozstrzygnięcie rzutu karnego, to sędzia zarządza dostarczenie zdatnej do gry piłki, a następnie wznawia grę rzutem sędziowskim w miejscu, w którym piłka utraciła cechy określone przepisami gry. Jeżeli rzut karny był wykonywany w przedłużonym czasie gry dla jego wykonania, to gra kończy się w momencie pęknięcia piłki.


 

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!

Stronę wykonał i aktualizuje DZULS