Menu

 

Newsy (Home)
Archiwum newsów
Baza danych
Download
Przepisy gry
Linki

Bannery

Księga gości

Forum

Test


Statystyki

 

Polska (PZPN)

Orange Ekstraklasa
2 liga

 

Europa (UEFA)
Liga Mistrzów
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Europy u-21

Mistrzostwa Europy u-19
 

Świat (FIFA)
Mistrzostwa Świata
Mistrzostwa Świata u-20
Puchar Konfederacji
Klubowe Mistrzosta Świata

Igrzyska Olimpijskie


Władze

 

PZPN (Polska)

FIFA (Świat)

UEFA (Europa)

Conmebol (Ameryka pd.)

Concacaf (Ameryka pn.)

AFC (Azja)

CAF (Afryka)

Oceania

 
Statystyki strony

 

Stronę odwiedzilo:

  Komponenty WWW

osób

 

Jest godzina:

  Komponenty WWW

dnia

  Komponenty WWW

 

Statystyki strony

 

Ocena

Jak oceniasz moją stronę:

aktualna ocena: Komponenty WWW
 
 
   Przepisy gry w piłkę nożną

 

1. W zawodach biorą udział dwie drużyny, każda składa się z nie więcej niż jedenastu zawodników, jeden z nich jest bramkarzem. Zawody nie mogą być rozpoczęte, jeśli choć jedna, z drużyn ma w swoim składzie mniej niż siedmiu zawodników.

2. Maksymalnie trzech wymian zawodników można dokonać w każdych zawodach rozgrywanych w ramach oficjalnych rozgrywek organizowanych pod auspicjami FIFA, federacji czy związków krajowych. Regulaminy każdych rozgrywek muszą określać, ile wymian zawodników można dokonać - od trzech do maksimum siedmiu.

Podczas pozostałych zawodów można dokonać wymian zawodników zakładając, że: - zainteresowane drużyny osiągnęły porozumienie, co do maksymalnej ilości wymian zawodników oraz powyższym porozumieniu sędzia został poinformowany przed rozpoczęciem zawodów.

Jeżeli sędzia nie został poinformowany o porozumieniu drużyn lub drużyny nie osiągnęły pozmienia przed rozpoczęciem zawodów, można dokonać nie więcej niż trzech wymian zawodników.

4. We wszystkich zawodach nazwiska zawodników rezerwowych muszą być podane sędziemu przed rozpoczęciem zawodów. Zawodnicy rezerwowi, których nazwiska nie zostały podane przed zawodami, nie mogą wziąć udziału w zawodach.

5. Przy wymianie zawodnika na zawodnika rezerwowego, przestrzegane muszą być następujące warunki:

- sędzia musi być poinformowany przed dokonaniem zamierzonej wymiany
- zawodnik rezerwowy wchodzi na pole gry, gdy opuścił je już zawodnik wymieniany i po otrzymaniu przyzwalającego znaku od sędziego
- zawodnik rezerwowy wchodzi na pole gry przy linii środkowej i podczas przerwy w grze
- wymiana zawodników została dokonana z momentem wejścia zawodnika rezerwowego na pole gry
- od tego momentu, zawodnik rezerwowy staje się zawodnikiem, a zawodnik, którego on wymienił przestaje nim być
- wymieniony zawodnik nie może ponownie wziąć udziale w grze
- wszystkie wymiany zawodników podlegają władzy i jurysdykcji sędziego, zarówno zgłoszone sędziemu, jak i nie

6. Każdy zawodnik drużyny może zamienić się funkcją z bramkarzem, zakładając, że:, sędzia został poinformowany przed dokonaniem zamiany, zamiana została dokonana podczas przerwy w grze

7. Jeżeli zawodnik rezerwowy wchodzi na pole gry bez otrzymania zgody sędziego:

- grę należy przerwać
- zawodnika rezerwowego należy napomnieć - pokazać mu żółtą kartkę nakazać opuszczenie pola gry
- grę wznawia się rzutem sędziowskim w miejscu, gdzie znajdowała się piłka w momencie przerwania gry

8. Jeżeli zawodnik, w czasie trwania gry, zamienia się funkcją z bramkarzem - bez zgody sędziego - to: gry nie przerywa się obydwu zawodników należy napomnieć, pokazać żółtą kartkę, podczas najbliższej przerwy w grze

W przypadku każdego innego naruszenia przepisów gry tego artykułu zainteresowani zawodnicy są napominani - należy pokazać im żółtą kartkę.

9. Wznowienie gry: Jeżeli gra została przerwana przez nędz w celu udzielenia napomnienia (żółta k grę należy wznowić rzutem wolnym p nim, który wykona zawodnik drużyny przeciwnej z miejsca, gdzie znajdowała się w chwili przerwania gry.

10. Zawodnik, który został wykluczony z (czerwona kartka) przed rozpoczęciem zawodów, może być zastąpiony jedynie przez zgłoszonego zawodnika rezerwowego Zgłoszony zawodnik rezerwowy, który wykluczony z gry (czerwona kartka), przed rozpoczęciem zawodów, jak i po rozpoczęciu zawodów, nie może być zastąpiony.

POSTANOWIENIA PZPN

l. Do sprawozdania z zawodów dopuszcza się wpisanego maksimum siedmiu zawodników.

2. Zawodnik nie posiadający aktualnie ważnej karty zdrowia nie może zostać dopuszczony do wzięcia udziału w zawodach.

3. Każda drużyna musi mieć kapitana. Prawo zwracania się do sędziego w sposób taktowny, w sprawach dotyczących zawodów, przysługuje wyłącznie kapitanowi drużyny i tylko w czasie przerwy w grze. Na ewentualne pytanie kapitana drużyny sędzia udziela zwięzłej i jednoznacznej odpowiedzi - nie dopuszczając do polemiki.

4. Przed rozpoczęciem każdych zawodów kierownicy drużyn wpisują czytelnie do sprawozdania z zawodów imiona i nazwiska zawodników oraz zawodników rezerwowych. Każdy zawodnik zobowiązany jest złożyć podpis obok swojego nazwiska umieszczonego w sprawozdaniu z zawodów. Nazwiska kapitanów drużyn muszą być podkreślone. Do wzięcia udziału w zawodach uprawnieni są jedynie zawodnicy i zawodnicy rezerwowi, których personalia zostały podane sędziemu przed rozpoczęciem zawodów.

5. Kapitan i kierownik każdej drużyny, czytelnie podpisują wypełnione w sprawozdaniu z zawodów składy drużyn, poświadczając w ten sposób uprawnienia do udziału w zawodach zgłoszonych przez nich zawodników i zawodników rezerwowych. Sprawozdanie z zawodów z wypełnionymi składami drużyn sędzia musi otrzymać przed ich rozpoczęciem.

6. Przed rozpoczęciem zawodów kapitanowi drużyny przysługuje prawo do zmiany składu drużyny, o ile zawiadomi o tym sędziego. Wykreśla on imię i nazwisko już wpisanego zawodnika i odnotowuje imię nazwisko zgłoszonego.

7. Drużyna rozpoczynająca zawody w niekompletnym składzie- licząca mniej niż jedenastu zawodników - może w ciągu całego okresu trwania zawodów uzupełnić swój skład. O uzupełnianiu podstawowego składu drużyny sędzia musi zostać powiadomiony przez jej kapitana. Jeżeli imię i nazwisko wchodzącego do gry zawodnika nie było wpisane do sprawozdania z zawodów, to sędzia obowiązany jest uzupełnić je i po dopełnieniu tej formalności dopuścić zawodnika do gry.

8. Drużyny zobowiązane są do stawienia się na polu gry w takim czasie, aby sędzia mógł (po sprawdzeniu ubioru i przeprowadzeniu losowania) punktualnie o wyznaczonej godzinie rozpocząć zawody. Taki sam obowiązek musi być przestrzegany przez drużyny po zakończeniu przerwy między pierwszą i drugą połową zawodów, a także ewentualnych dogrywek.

Zawodnik, który - w czasie gry - wyjdzie poza linię pola gry i zatrzyma się tuż przy niej celem doraźnej poprawy ubioru, może wrócić na pole gry bez obowiązku zgłaszania się u sędziego.

10. Jeżeli zawodnik, biorący udział w akcji znajdzie się przejściowo poza polem gry, t musi on bezzwłocznie powrócić na nie be; konieczności uzyskania zgody sędziego.

11. Zawodnik od momentu otrzymania od sędziego zgody na opuszczenie pola gry, do czasu jego opuszczenia, nie może brać udziału w grze. Jeżeli zawodnik, zanim opuści pole gry bierze czynny udział w grze, to zostanie napomniany za nie sportowe zachowanie zobaczy żółtą kartkę.

12. Zawodnik, który opuścił pole gry za zgodą sędziego, może powrócić na nie jedynie za jego zgodą.

13. Kontuzjowany zawodnik, nie może powrócić na pole gry w tej samej przerwie, w której je opuścił

14. Zawodnik, którego wejście na pole gry wymaga zgody sędziego, powinien: zwrócić na siebie uwagę sędziego spoza linii ograniczającej pole gry, czekać do czasu otrzymania od sędziego przyzwalającego znaku. Sędzia nie musi czekać do czasu najbliższej przerwy w grze - tylko jemu przysługuje prawo ustalenia momentu, w którym gestem wyraża swoją zgodę na wejście zawodnika na pole gry.

 

15. Zawodnik, który wchodzi na pole gry lub rozmyślnie je opuszcza, nie uzyskawszy uprzednio wymaganej zgody sędziego, zachowuje się niewłaściwie i zostanie napomniany - zobaczy żółtą kartkę.

16. Regulamin każdych rozgrywek określa maksymalną ilość wymian zawodników, do której uprawniona jest drużyna podczas trwania zawodów.

17. Wymiana zawodników musi być przeprowadzona, wyłącznie w czasie przerwy w grze, z zachowaniem porządku i mieć następujący przebieg:

- kierownik drużyny wręcza wyznanemu sędziemu asystentowi (z chorągiewką czerwoną) kartkę wymian zawodnika, która zawiera: nazwisk imię i numer zawodnika wprowadzonego do gry oraz te same dane zanika opuszczającego pole gry, minutę dokonanej wymiany i nazwę drużyny, której ta wymiana dotyczy.

- zawodnik rezerwowy - wchodzący do gry - oczekuje przy linii środkowej na pozwolenie sędziego na wejścia na pole gry, po uprzednim opuszczeniu przez schodzącego współpartnera
- do oczekującego zawodnika rezerwowego nie ma prawa podchodzić trener asystent trenera, lekarz ani też masażysta - pozostaje z nim tylko kierownik drużyny,
- sędziowie powinni przyspieszyć procedurę wymiany zawodników tak by nie tracić niepotrzebnie czasu zawodów.

18. W zawodach prowadzonych z udziałem klubowych sędziów asystentów wymiana zawodnika na zawodnika rezerwowego następuje na wniosek kapitana drużyny. Obowiązki sędziego asystenta w zakresie wymiany zawodnika przejmuje sędzia. Ustne zgłoszenie wymiany przez kapitana drużyny zobowiązuje sędziego do odnotowania odpowiednich danych.

Jeżeli podczas przerwy między częściami zawodów dokonana została w drużynie wymiany zawodnika lub zawodników wówczas kapitan drużyny musi zawiadomić o tym sędziego przed wznowieniem gry. Niedopełnienie tego obowiązku przez kapitana drużyny nie stanowi o braku ważności każdej dokonanej wymiany - wymianę zawodnika uważa się za dokonaną. Kapitan tej drużyny zostanie ukarany napomnieniem - zobaczy żółtą k. w czasie najbliższej przerwy w grze.

20. Na ławce dla zawodników rezerwowych, poza siedmioma zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do sprawozdania z zawodów, może przebywać maksimum pięć osób, a mianowicie: trener, asystent trenera, kierownik drużyny, lekarz i masażysta. Nazwiska tych osób winny być wpisane na dodatkowym załączniku do sprawozdania z zawodów - przed zawodami.

21. Zawodnicy rezerwowi nie są upoważnieni do udzielania jakichkolwiek wskazówek zawodnikom.

22. Sędzia nie ma prawa udzielania kar indywidualnych osobom towarzyszącym drużynom, uprawnionym do zajmowania miejsc na ławce dla zawodników rezerwowych lub przebywających w strefie technicznej.

23. Zawodnik rezerwowy może rozgrzewać się za liniami bocznymi pola gry nie wpływając swoją osobą na przebieg gry i komfort pracy sędziów (nie może również przebywać po przeciwnej stronie sędziego asystenta). Zawodnik rezerwowy podczas rozgrzewki nosi ubiór, którego kolor odróżnia go od ubioru zawodników obu drużyn.

24 Zabrania się zawodnikom rezerwowym przebywania podczas trwania zawodów poza liniami bramkowymi pola gry.

25. Jeżeli zawodnik rezerwowy, nie meldując się uprzednio sędziemu, wejdzie na pole gry i zagra piłkę ręką na własnym polu karnym lub w innej części pola gry, względnie dokona przekroczenia przepisów gry z Artykułu 12 zawartych w części "Rzut wolny bezpośredni", sędzia winien przerwać grę i po wykluczeniu z gry zawodnika rezerwowego wznowić ją rzutem sędziowskim z miejsca, gdzie znajdowała się piłka w chwili przerwania gry. Rzut karny, względnie rzut wolny bezpośredni w tym przypadku nie może być zastosowany.

Jeżeli przewinienie zostało dokonane przez zawodnika rezerwowego, którego drużyna grała w niekompletnym składzie, to na miejsce wykluczonego zawodnika nie może być wprowadzony do gry inny zawodnik rezerwowy.

26. W czasie zawodów, przed ich rozpoczęciem, jak również po ich zakończeniu, zawodnicy, trenerzy i inne osoby towarzyszące drużynie, zobowiązani są do przestrzegania zasad sportowego zachowania oraz do odnoszenia się z należytym szacunkiem do wszystkich uczestników zawodów, a szczególnie do zawodników, trenerów i działaczy przeciwnej drużyny, sędziów oraz publiczności.

27. Zawodnik lub zawodnik rezerwowy wykluczony z gry (czerwona kartka) nie ma prawa zajmować miejsca na ławce dla zawodników rezerwowych i w najbliższym otoczeniu pola gry, niezależnie od tego, w jakim ubiorze znajduje się.


 

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!

Stronę wykonał i aktualizuje DZULS