Menu

 

Newsy (Home)
Archiwum newsów
Baza danych
Download
Przepisy gry
Linki

Bannery

Księga gości

Forum

Test


Statystyki

 

Polska (PZPN)

Orange Ekstraklasa
2 liga

 

Europa (UEFA)
Liga Mistrzów
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Europy u-21

Mistrzostwa Europy u-19
 

Świat (FIFA)
Mistrzostwa Świata
Mistrzostwa Świata u-20
Puchar Konfederacji
Klubowe Mistrzosta Świata

Igrzyska Olimpijskie


Władze

 

PZPN (Polska)

FIFA (Świat)

UEFA (Europa)

Conmebol (Ameryka pd.)

Concacaf (Ameryka pn.)

AFC (Azja)

CAF (Afryka)

Oceania

 
Statystyki strony

 

Stronę odwiedzilo:

  Komponenty WWW

osób

 

Jest godzina:

  Komponenty WWW

dnia

  Komponenty WWW

 

Statystyki strony

 

Ocena

Jak oceniasz moją stronę:

aktualna ocena: Komponenty WWW
 
 
   Przepisy gry w piłkę nożną

1. Każde zawody są prowadzone przez sędziego, który ma pełną władzę egzekwowania uprawnień nadanych mu przez Przepisy gry w piłkę nożną w związku z oceną faktów prowadzonych przez siebie zawodów.

2. Uprawnienia i obowiązki. Sędzia:

- czuwa nad przestrzeganiem przepisów gry, prowadzi zawody współpracując z sędziami asystentami i czwartym sędzią, jeżeli został wyznaczony
- rozstrzyga, czy jakakolwiek piłka przeznaczona do gry spełnia wymogi Artykułu 2 -
- rozstrzyga, czy ubiór zawodników spełnia wymogi Artykułu 4
- przerywa, wstrzymuje lub kończy zawody; o ile uzna to za stosowne, w przypadku naruszenia przepisów gry
- przerywa, wstrzymuje lub kończy zawody z powodu dowolnego rodzaju interwencji z zewnątrz
- przerywa zawody, jeżeli jego zdaniem zawodnik uległ poważnej kontuzji i dopilnuje, by został zniesiony z pola gry
- nie przerywa gry do czasu wyjścia piłki z gry, jeżeli zawodnik, jego zdarciem, doznał lekkiej kontuzji
- dopilnowuje, by każdy zawodnik, którego rena krwawi, opuścił pole gry. Zawodnik może powrócić na pole gry jedynie na przyzwalający znak sędziego, który musi upewnić się, że krwawienie zostało zatamowane
- nie przerywa gry, gdy drużyna, przeciwko której popełniono przewinienie, odniesie korzyść z takiego rozstrzygnięcia i ukarze pierwotne przewinienie, jeżeli przewidywana korzyść nie rozwinie się w tym czasie
- karze za cięższe przewinienie, gdy zawodnik popełnia więcej niż jedno przewinienie w tym samym czasie, wyciąga sankcje karnie wobec zawodników winnych popełnienia przewinienia karanego napomnieniem (żółta kartka) lub wykluczeniem z gry (czerwona kartka/. Nie jest zobligowany wyciągać tych sarn natychmiast, ale musi uczynić to w najbliższej przerwie w grze
- wyciąga sankcje wobec osób towarzyszących drużynom, które nie potrafią zachowywać się w sposób odpowiedzialny i może, o ile uzna to za stosowne, pozbawić ich przywileju przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie pola gry
- uwzględnia sygnalizację sędziów asystentów w zdarzeniach, których nie widział zwłaszcza - nie zezwala wchodzić na pole gry osobom nie upoważnionym
- wznawia lub nakazuje wznowić grę po jej przerwaniu
- dostarcza właściwym władzom sprawozdanie z zawodów, które zawiera informacje o nałożonych sankcjach karnych zawodników i/lub osoby towarzyszące drużynom i innych incydentach, które miły miejsce przed, w trakcie lub po zawodach

Decyzje podejmowane przez sędziego dotyczące oceny faktów związanych z grą są ostateczne. Jedynie sędzia może zmienić swoją decyzję, gdy uzna ją za niewłaściwą lub o ile uzna to za stosowne, na sugestię sędziego asystenta zakładając, że gra nie zastała jeszcze wznowiona.

POSTANOWIENIA PZPN

1. Do prowadzenia zawodów uprawniony jest sędzia wyznaczony przez Kolegium Sędziów.

2. Każdy sędzia zobowiązany jest do prowadzenia zawodów obiektywnie na najwyższym poziomie fachowym, z bezwzględnym przestrzeganiem etyki sportowej, sumiennie i obiektywnie, zgodnie z duchem Przepisów gry w piłkę nożną.

3. Sędziowie nie są upoważnieni do publicznego wypowiadania się w sprawach dotyczących przebiegu zawodów prowadzonych przez nich jak i przez innych sędziów.

4. Władza sędziego nadana mu przez przepisy gry rozpoczyna się z chwilą przystąpienia do pełnienia swoich obowiązków w miejscu rozgrywania zawodów, do czasu zakończenia wszystkich czynności związanych z prowadzeniem zawodów (utrata kontaktu wzrokowego z zawodnikami po zakończeniu zawodów). Od tej chwili sędzia również traci prawo do egzekwowania uprawnień.

5. Egzekwowanie uprawnień nadanych sędziemu przez przepisy gry rozpoczyna się z chwilą jego wejścia na obiekt, gdzie będą rozegrane zawody. Wszelkie incydenty zaistniałe po utracie prawa do egzekwowania uprawnień przez sędziego, muszą zostać opisane w sprawozdaniu z zawodów.

6.Kontakt piłki z sędzią w czasie trwania gry nie powoduje przerwania gry. Piłka jest nadal w grze, a zawodnicy winni ją kontynuować.

7. Jeżeli sędzia po przerwaniu gry zorientuje się, że popełnił błąd może go naprawić, zmieniając wydaną decyzję - zawsze jednak przed wznowieniem gry. W takich przypadkach zobowiązany jest grę wznowić: rzutem sędziowskim, jeżeli przerwanie gry było niezasadne, rzutem, wynikającym ze zmienionego rozstrzygnięcia, jeżeli miało miejsce naruszenie przepisów gry.

10. Jeżeli sędzia nie przerywa gry, kiedy drużyna, przeciwko której popełniono przewinienie, odnosi korzyść z takiego rozstrzygnięcia, to musi on zasygnalizować stosowaną korzyść.

11. Zabrania się sędziemu sygnalizowania rzekomej korzyści, której nie mógł zastosować, ponieważ przy piłce znajdował się już zawodnik, który zawinił. Sygnalizacja "grać dalej - korzyść" może mieć miejsce tylko wtedy, gdy poszkodowany zawodnik pozostaje przy piłce lub przekazał piłkę współpartnerowi.

12. Jeżeli sędzia zastosuje korzyść, a spodziewana korzyść nie zostanie w tym czasie zrealizowana - sędzia winien ukarać zawodnika za pierwotne przewinienie. Daje to sędziemu możliwość wyczekania, aby mógł stwierdzić, jak rozwinie się korzystna sytuacja i jeśli korzyść nie zostanie zrealizowana po upływie krótkiego czasu (2 - 3 sekund), sędzia winien bezzwłocznie przerwać grę i ukarać zawodnika za pierwotne przewinienie zakładając, że piłka jest wciąż w grze. -

13. Przepisy gry maja stworzyć takie warunki, aby gra była prowadzona z możliwie nielicznymi przerwami, a obowiązkiem sędziego jest karać tylko świadome przewinienia. Stałe odgwizdywanie wątpliwych i nieistotnych naruszeń przepisów wytwarza wśród zawodników zły nastrój i rozdrażnienie, a widzom psuje przyjemność.

14. Każdy sędzia i sędziowie asystenci, wyznaczeni do prowadzenia zawodów przez Kolegium Sędziów, zobowiązany jest do przybycia na miejsce rozgrywania, zawodów, co najmniej 30 minut (na zawodach szczebla centralnego - co najmniej 2 godziny) przed ich rozpoczęciem w celu:ˇ sprawdzenia czy pole gry nadaje się do przeprowadzenia zawodów, odebrania sprawozdania z zawodów z wypełnionymi składami drużyn, sprawdzenia kart zdrowia zawodników, dokonania oceny przydatności i wyboru piłek do gry, przyjęcia ewentualnych protestów od kapitanów drużyn, omówienia zasad prowadzenia zawodów z sędziami asystentami, kontroli ubioru zawodników przed wejściem na pole gry. Oceniając przydatność pola gry do zawodów sędzia winien wziąć pod u przede wszystkim to, czy jego stan nie zagraża bezpieczeństwu uczestników.

15. Odpowiedzialność za wyznaczenie pola gry zgodnie z parametrami z w protokole weryfikacji tego spoczywa na organizatorze zawodów.

16. Sędziowie asystenci są pomocnikami sędziego. Sędzia nie może uwzględnić sygnalizacji sędziego asystenta, jeżeli zaistniałe zdarzenie z zajmowanego przez siebie miejsca na polu gry sam mógł lepiej ocenić.

17. Obowiązkiem sędziego jest respektowanie wskazań i oświadczeń wyznaczonego związkowego sędziego asystenta dotyczących zdarzeń, których sam nie mógł zobaczyć.

18. Jeżeli sędzia ma wątpliwości powinien porozumieć się z wyznaczonym sędzią asystentem i zasięgnąć jego opinii, przed wydaniem rozstrzygnięcia, zawsze jednak przed wznowieniem gry. Przyjmowanie informacji od sędziego asystenta po wydaniu decyzji jest niewskazane, a po wznowieniu gry - niedopuszczalne.

19. Po każdych zawodach sędzia jest zobowiązany do wypełnienia sprawozdania z zawodów ściśle w sposób czytelny, rzeczowy i zwięzły, według wymogów organizatora rozgrywek i Kolegium Sędziów i w ciągu 24 godzin od zakończenia zawodów wysłać listem poleconym lub dostarczyć do OZPN.

20. Kapitanom drużyn przysługuje prawo zgłoszenia sędziemu protestów, dotyczących jedynie: niewłaściwego stanu, oznaczenia i wyposażenia pola gry, spóźnionego podania do wiadomości terminu i miejsca rozgrywania zawodów, opóźnionego przybycia na miejsce rozgrywania zawodów drużyny przeciwnika, prawidłowości wypełnienia i czasu dostarczenia sprawozdania z zawodów, tożsamości zawodnika - najpóźniej do zakończenia zawodów.

21. Sprawdzenia tożsamości zawodników sędzia może dokonać przed zawodami, w czasie przerwy między częściami gry lub po zawodach, zawsze jednak w obecności kapitanów obu drużyn. Konieczność sprawdzenia tożsamości zawodników po zakończeniu zawodów zobowiązuje kapitanów i kierowników drużyn do zatrzymania wszystkich zawodników, którzy uczestniczyli w grze do pełnej dyspozycji sędziego we wskazanym przez niego miejscu.

22. Protesty muszą być zbadane przez sędziego, a w przypadkach uzasadnionych, sędzia musi wyznaczyć kapitanowi drużyny gospodarzy czas na usunięcie usterek.

23. Jeżeli przyczyna, dla której złożono protest nie wygasła lub zaproponowane działania dla rozwiązania sporu nie satysfakcjonuj strony wnoszącej protest, to sędzia musi umieścić w sprawozdaniu z zawodów treść protestu jak również wydane zarządzenia Wpisany do sprawozdania z zawodów protest musi być podpisany przez zgłaszających - kapitana oraz kierownika drużyn

24. Jeżeli z wyznaczonej przez Kolegium Sędziów trójki sędziów nie stawi się sędzia jego funkcję przejmuje wyznaczony prze Kolegium Sędziów sędzia asystent.

25. Jeżeli wyznaczeni do prowadzenia zawodów sędziowie z jakichkolwiek powodów będą nieobecni, kapitan drużyny gospodarzy musi, co najmniej 5 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia zawodów zawiadomić o tym kapitana drużyny gości wzywając go do przedstawienia kandydata do prowadzenia zawodów. Kapitanowie obu drużyn uzgadniają między sobą wybór jednego z kandydatów na sędziego. Jeż jeden z kandydatów jest sędzią związkowym, przysługuje mu prawo prowadzenia zawodów. Jeżeli zaproponowani kandydaci nie są sędziami związkowymi, to o wyborze sędziego decyduje losowanie, przeprowadzone w obecności kapitanów obu drużyn.

26. Za dostarczenie prawidłowo sporządzonego sprawozdania z zawodów odpowiedzialny jest organizator zawodów.

27. Prowadzenie zawodów z jednym sędzią asystentem lub bez nich jest niedozwolone.

28. W razie wstrzymania gry z powodu przejściowych zaburzeń atmosferycznych, sędzia zarządza zejście drużyn z pola gry do szatni. Powrót na pole gry nastąpi z chwilą zaistnienia dogodnych warunków atmosferycznych - na sygnał gwizdkiem sędziego.

29 Sędzia zobowiązany jest do zakończenia zawodów przed ustalonym czasem gry jeżeli:

- jedna z drużyn zostanie zdekompletowana, jedna z drużyn samowolnie zejdzie z pola gry,
- jeden z sędziów zostanie czynnie znieważony przez zawodnika biorącego udział w grze,

a dalsze prowadzenie zawodów zagraża bezpieczeństwu któregokolwiek z sędziów,
- jeden z sędziów zostanie czynnie znieważony przez zawodnika biorącego udział w grze lub przez kogokolwiek uprawnionego do przebywania na ławce dla zawodników rezerwowych,
- zawodnik wykluczony z gry (czerwona kartka) odmówi opuszczenia pola gry i nie opuści go w ciągu 2 minut od wydania decyzji,
- wymiana niezdatnej do gry piłki nie nastąpi w ciągu 10 minut,
- wyczerpane zostaną wszystkie możliwości zastąpienia uszkodzonego elementu obowiązkowego wyposażenia pola gry (bramka, chorągiewka rożna),
- podczas zawodów publiczność wtargnie na pole gry i nie zostanie usunięta w ciągu 5 minut
- publiczność ponownie wtargnie na pole gry, zachowanie publiczności zagraża bezpieczeństwu publicznemu, a brak jest dostatecznej ilości służb porządkowych,
- pole gry stanie się niezdatne do gry zapadną ciemności uniemożliwiające kontynuowanie gry.

30. Zanim sędzia zarządzi przedwczesne zakończenie zawodów, winien wyczerpać wszystkie środki i możliwości, pozwalające doprowadzić zawody do końca.

31. Wznowienie i kontynuowanie zawodów zakończonych przed upływem ustalonego czasu gry z wyżej wymienionych powodów jest niedopuszczalne.

32. W przypadku takiej sytuacji zawodnicy obu drużyn zobowiązani są do bezzwłocznego zgromadzenia się na środku pola gry i opuszczenia go jednocześnie z sędziami, na wyraźne zarządzenie sędziego. Przyczynę oraz minutę przedwczesnego zakończenia zawodów sędzia szczegółowo opisuje w sprawozdaniu z zawodów.

33. Jeżeli zawody zostały zakończone przed upływem ustalonego czasu gry, to nie upoważnia to go do rozstrzygnięcia czy jedna lub druga drużyna podlega dyskwalifikacji, lub czy ma być uznana za przygrywająca zawody. Sędzia musi przesłać wyczerpujące sprawozdanie z zawodów do odpowiednich, które są jedynie upoważnione do podjęcia decyzji w tej sprawie.

34. Czynne znieważenie sędziego dokonane przez uczestnika zawodów przed rozpoczęciem zawodów zobowiązuje sędziego do odmowy prowadzenia zawodów.

35. Jeżeli jakiekolwiek niebezpieczeństwo zagraża sędziom i drużynie gości, drużyna gospodarzy, oraz organizator zawodów zobowiązani są zapewnić im wystarczającą ochronę. Jeżeli niebezpieczeństwo zagraża tylko sędziom obowiązek udzielenia ochrony i pomocy spoczywa na obu drużyna i organizatorze zawodów.

36. Organizator zawodów odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo sędziów zarówno przed podczas ich trwania i po zawodach jak i podczas opuszczania miejsca rozgrywania zawodów.

37. Jeżeli zawodnik dozna poważnej kontuzji - złamania kończyny, uszkodzenie kręgosłupa urazu głowy, sędzia zobowiązany jest dopilnować, aby zawodnik ten nie został zniesiony

z pola gry, aż do czasu udzielenia mu pierwszej pomocy przez lekarza, który przyjmuje nad kontuzjowanym zawodnikiem fachową opiekę.

38. Sędzia nie powinien pozwalać komukolwiek wkraczać na pole gry aż do chwili przerwania gry i tylko wtedy, gdy dał przyzwalający znak.

39. Zawodnicy i sędziowie mogą przyjmować płyny podczas trwania zawodów, zachowaniem następujących zasad: podczas przerwy w grze zawodnicy mogą spożywać płyny z podanych im butelek plastykowych wyłącznie znajdując się na polu gry, przy liniach ograniczających je. Bramkarz może umieścić plastykową butelkę z płynem w rogu swojej bramki.

40. Zawodnik, który podczas trwania gry spożywa napój lub czyni to w niedozwolonym miejscu w czasie przerwy w grze zachowuje się niewłaściwie i zostanie ukarany napomnieniem - zobaczy żółtą kartkę.

41. Po zakończonych zawodach drużyny obowiązkowo zajmują miejsca na środku pola gry wzdłuż linii środkowej, gdzie sędzia ogłasza wynik zawodów oraz informuje, którzy zawodnicy zostali ukarani indywidualnie - napomnieniem (żółta kartka) lub wykluczeniem z gry (czerwona kartka), po czym zawodnicy wraz z sędziami opuszczają pole gry. Każdy zawodnik, który nie zastosuje się do powyższego wymogu, zostanie ukarany napomnieniem (żółta kartka) sędzia poinformuje kapitana jego drużyny o nałożonej karze indywidualnej winnemu zawodnikowi kartki nie pokazuje się.

42. Jeżeli sędzia odgwizdał zakończenie zawodów na skutek niestawienia się, w regulaminowym czasie na polu gry, jednej lub obu drużyn, a po tym fakcie stawią się one jednak w komplecie do rozegrania zawodów, to sędzia zobowiązany jest prowadzić te zawody. Fakt opóźnienia drużyn sędzia opisuje w sprawozdaniu z zawodów. Podejmując decyzję o prowadzeniu zawodów w opóźnionym czasie, sędzia winien uwzględnić porę dnia, to jest czy zaistniałe opóźnienie pozwoli zakończyć zawody w ustalonym czasie gry, przed zapadnięciem ciemności.

43. Sędziowie zobowiązani są do poddania się przed zawodami, lub po ich zakończeniu, badaniom na obecność alkoholu we krwi, gdy zarzut nietrzeźwości: stawia im kierownik jednej z drużyn bądź oficjalny przedstawiciel PZPN lub OZPN, zostanie sformułowany wyłącznie na piśmie, zaś stawiający go musi legitymować się dowodem osobistym i zobowiązany jest własnoręcznie ów zarzut podpisać. Po spełnieniu tych warunków - odmowa sędziego poddania się badaniu jest równoznaczna z przyznaniem się do stanu nietrzeźwości.

44. Badanie stwierdzające lub wykluczające stan nietrzeźwości musi spełniać następujące warunki:

- musi przeprowadzić je umundurowany, legitymujący się odpowiednim dokumentem
- służbowym, funkcjonariusz z policji, z badania musi zostać sporządzony urzędowy protokół.

Jeżeli badanie stwierdza stan nietrzeźwości, sędzia ma prawo domagania się pobrania krwi w placówce służby zdrowia do dodatkowego badania, a stawiający zarzut mają obowiązek to umożliwić.

Wykluczenie nietrzeźwości sędziego powoduje obligatoryjne wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przez właściwy organ PZPN lub OZPN w stosunku do stawiającego oszczerczy zarzut. Postępowanie dyscyplinarne nie wyklucza cywilnych roszczeń ze strony pomówionego.

45. Decyzje podejmowane przez sędziego dotyczące oceny faktów związanych z grą są ostateczne i nie mogą być zmienione. Zapis audiowizualny stanowi jedynie dodatkowy dowód w sprawach dyscyplinarnych. Materiał video wykorzystywany w sprawach dyscyplinarnych musi być wyprodukowany przez właściciela praw telewizyjnych.

46. Ubiór sędziów składa się z bluzy lub koszuli, spodenek, skarpet i butów piłkarskich. Sędzia i sędziowie asystenci powinni nosić koszulki tego samego koloru i tej samej długości rękawów.

47. Sędziowie mają obowiązek znać i przestrzegać regulaminy wszystkich klas rozgrywkowych, które będą prowadzić.


 

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!

Stronę wykonał i aktualizuje DZULS